SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rozstrzygnięto konkurs "Mój pomysł na biznes"

Dzieci w czasie gry na komputerze mogą równocześnie ćwiczyć, nieświadomie walcząc w ten sposób z wadami postawy - przekonują wynalazcy z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Interaktywne systemy rehabilitacji dzieci to jeden ze zwycięskich projektów w konkursie "Mój pomysł na biznes", drugim jest elektroniczny system zmiany biegów rowerowych.

Już po raz trzeci konkurs zorganizowała gliwicka Politechnika i Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny (GZE). Wyniki ogłoszono w czwartek.

Jury wybierało najciekawsze pomysły studentów i pracowników Politechniki, oparte na nowoczesnych, przyjaznych środowisku technologiach i tworzące nowe miejsca pracy. Do II etapu konkursu zakwalifikowano 71 ze 168 zgłoszonych projektów, wśród nich znalazły się 42 pomysły nadesłane przez studentów.

W kategorii pracowników uczelni pierwszą nagrodę - 25 tys. zł - zdobyli: Dagmara Tejszerska, Marek Gzik, Damian Gąsiorek i Wojciech Wolański. Stworzyli oni projekt interaktywnych systemów rehabilitacji młodych ludzi, cierpiących na wady postawy "Rehatoys", w tym interaktywny system do rehabilitacji dzieci i młodzieży z płaskostopiem "Platfuś".

W kategorii dla studentów i doktorantów zwyciężył automatyczny, elektroniczny system zmiany biegów w rowerze, stworzony przez Dominika Hurę. Hura dostał w nagrodę 7 tys. zł.

"Jury uznało, że te właśnie projekty mają największą szansę na realizację i sukces na rynku" - powiedział rzecznik GZE Łukasz Zimnoch.

"Rehatoys" to seria zabawek wykorzystujących nowoczesne technologie informatyczne do rehabilitacji wad narządów ruchu. Zestaw zabawek, oparty na współpracy z komputerem, jest przeznaczony do ćwiczeń profilaktyczno-korekcyjnych dzieci w różnym wieku i z różnymi problemami wad postawy.

Pomysłodawcy wyszli z założenia, że dzieci są niecierpliwe, nie lubią metodycznych i nudnych ćwiczeń. Dlatego rehabilitacja powinna się odbywać się na zasadzie nieświadomej zabawy przy pomocy specjalistycznych urządzeń podczas gry na komputerze. Na przykład jedna z zabawek - komputerowa myszka - ma być obsługiwana stopą. W czasie gry dziecko, skupione na grze będzie wzmacniało odpowiednie mięśnie.

Według organizatorów konkursu, "Rehatoys" to propozycja nowatorska i unikatową w skali krajowej, europejskiej, a nawet światowej.

Drugi zwycięski projekt, "e-Bike", to inteligentny system automatycznej zmiany biegów rowerowych, korzystający z najnowocześniejszych zdobyczy mechaniki, elektroniki i informatyki.

System składa się ze specjalnej przerzutki rowerowej (umożliwiającej zastosowanie elektroniki do zmiany przełożenia biegów), zestawu czujników (tętna, przyspieszenia roweru, odchylenia od pionu oraz prędkościomierza), komputera pokładowego oraz oprogramowania sterującego przerzucaniem biegów.

Automatyczna skrzynia biegów zmieniać będzie biegi w taki sposób, jaki zaprogramuje rowerzysta. Np. będzie on mógł ustawiać zmianę przełożeń w taki sposób, aby liczba wykonanych obrotów pedałami była zgodna z liczbą uderzeń jego serca. System "e-Bike" umożliwi też rowerzyście decydować np. o tym, ile kalorii spali w czasie godziny jazdy.

Celem konkursu "Mój pomysł na biznes" jest pobudzenie innowacyjności i przedsiębiorczości. Pomysły mają nadawać się do wdrożenia i kreować nowe miejsca pracy. W dotychczasowej historii konkursu największy sukces odniósł robot mobilny Hexor, zwycięzca pierwszej edycji.

Dołącz do dyskusji: Rozstrzygnięto konkurs "Mój pomysł na biznes"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl