Powstanie Warszawskie na antenie Polskiego Radia
1 sierpnia będziemy obchodzić sześćdziesiątą drugą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Na antenie wszystkich programów Polskiego Radia będzie mowa o tym wydarzeniu. Nie zabraknie transmisji i relacji z uroczystości odbywających się w Warszawie z okazji rocznicy.
31 lipca o godz. 19.10 w Jedynce zaprezentowany zostanie ulubiony reportaż Krystyny Melion „Powrót z Hadesu”, przywołujący dzieje uczestników Powstania Warszawskiego. Po północy (godz. 0.07 – 3.00) zabrzmią na antenie Jedynki piosenki powstańczej Warszawy, wybrane przez Danutę Żelechowską i Jana Zagozdę.
W Dwójce Polskiego Radia od 31 lipca do 4 sierpnia (godz. 15.35) bohaterem cyklu pt. „Zapiski ze współczesności” będzie Władysław Bartoszewski.
W Jedynce w „Sygnałach dnia” 1 sierpnia zaplanowana jest rozmowa z Janem Ołdakowskim – dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego. W magazynie „Z kraju i ze świata” (godz. 12.05) oraz w popołudniówce „Z pierwszej ręki” (godz. 16.00) znajdą się informacje, relacje z uroczystości, wspomnienia uczestników oraz komentarze historyków. W godz. 17.00 – 18.00 transmisja uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach Wojskowych. O godz. 19.10 zapraszamy do wysłuchania reportażu Barbary Grębeckiej pt. „Przejście przez pamięć”. O godz. 21.06 Teatr Polskiego Radia przedstawi słuchowisko poetyckie pt. „Iskrą tylko” o historii miłości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego żony Barbary.
Na antenie Dwójki 1 sierpnia o godz. 12.00 znajdzie się audycja Pawła Sawickiego i Justyny Piernik mówiąca o tym, jak Powstanie Warszawskie widzą następne pokolenia. W „Sezonie na Dwójkę” (godz. 18.00) Hanna Maria Giza będzie rozmawiać na temat Muzeum Powstania Warszawskiego z gośćmi w studiu. O godz. 19.05 zaprezentowany zostanie po raz pierwszy na radiowej antenie utwór Krzysztofa Knittla pt. „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” w wykonaniu aktorów: m.in. Piotra Adamczyka i Stanisławy Celińskiej, solistów: Karoliny Jaroszewskiej (wiolonczela), Aleksandry Krzanowskiej (fortepian) i Jacka Partyki (instrumenty elektroniczne) oraz Chóru Filharmonii Narodowej, Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego.
1 sierpnia Trójka planuje specjalne wydanie popołudiowej audycji „Zapraszamy do Trójki” (16.00-18.00). Robert Kantereit poprowadzi je „na żywo” z Muzeum Powstania Warszawskiego. Michał Margański przygotuje wyjątkowe odcinki swojego codziennego cyklu po hasłem „Przystanek Powstanie”. Poruszając się śladami powstańców odwiedzi miejsca szczególnie ważne, często zapomniane przez współczesnych warszawiaków.
W „Klubie Trójki” Jerzy Sosnowski poprowadzi dyskusję dotyczącą komercjalizacji zagadnień związanych z Powstaniem Warszawskim.
BIS Polskie Radio 1 sierpnia przypomni wydarzenia Powstania Warszawskiego. Temat przewodni to: „Miałem wtedy…lat” czyli różne w charakterze, dramatyczne, zabawne, refleksyjne historie opowiedziane przez uczestników Powstania Warszawskiego. Zapisane teraz, tuż przed rocznicą Powstania są cennym świadectwem naszej historii.
W porannym paśmie pt. „Wszystko gra” (godz. 6.00 – 9.00) będzie mowa o pamięci narodowej wśród młodych Polaków. O Powstaniu opowiedzą ludzi młodzi, pasjonaci, wolontariusze, osoby zafascynowane nim. W „Bisowisku” (godz. 16.00 – 19.00) znajdzie się sygnał syreny o godz. 17.00 oraz relacja z uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego, a także relacje z wędrówki kanałami szlakiem powstańców. W paśmie „Dobry wieczór” (godz. 19.00 – 21.00) przypomniane zostaną m.in. polskie filmy o Powstaniu - poinformowała Katarzyna Rutkowska – Newman z działu Public Relations Polskiego Radia.
Dołącz do dyskusji: Powstanie Warszawskie na antenie Polskiego Radia