Polskie Radio dla powstańców
W dniu 1 sierpnia Jedynka Polskiego Radia w sposób szczególny uczci na swojej antenie 61. Rocznicę Powstania Warszawskiego.
Już od godziny 00.10 do 03.00 – POMALUJ MOJE SNY – „Powstanie Warszawskie - ODWAGA” – audycję z udziałem Tadeusza Filipkowskiego – uczestnika Powstania Warszawskiego, i dr. Rafała Habielskiego – historyka, poprowadzi Elżbieta Mamos.
Od godziny 17.00 rozpocznie się transmisja uroczystości sprzed pomnika Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.
W godzinach 20.07 – 22.00 – WIECZÓR NA MOLO – „Powstańcy warszawscy 1944” – gośćmi audycji Andrzeja Matula będą Barbara Wachowicz i uczestnicy Powstania Warszawskiego.
Powstaniu Warszawskiemu poświęcone zostanie również pasmo dokumentalne – ZAPISANE W DŹWIĘKU. Audycję w godzinach 23.00-24.00 poprowadzi Anna Lisiecka.
W paśmie „Jedynka z Reportażem” (godz. 23.20 – 24.00) – relacja ze spotkania w Ogródkach Warszawskich przy Frascati „Przyśniła im się Polska...” – audycja dokumentalna Barbary Grębeckiej.
Młodzi chłopcy i dziewczęta sprzed 60 lat. Żołnierze Powstania Warszawskiego. Szczodrze szafowali swoim życiem. Zginęły tysiące... Ci, którzy ocaleli, wierzyli, że wolna Polska, o której śnili w latach hitlerowskiego terroru – stanie się rzeczywistością. – Okazało się, że tylko im się przyśniła.. Obudzili się jako „zaplute karły reakcji”, napiętnowani za to, że walczyli z okupantem o swój kraj i jego wolność. Tragiczne są powojenne losy wielu żołnierzy Powstania Warszawskiego. Przemilczane w okresie PRL-u nie trafiły na karty najnowszej historii, pozostały jej bolesnym rozdziałem. Przypomina ten czas i jego tragicznych bohaterów najnowsza wystawa fotograficzna w Al. Ujazdowskich w Warszawie. Przypomina, że żyją jeszcze ciągle wśród nas ludzie, dawni warszawscy powstańcy, którzy w latach powojennych przeżyli piekło prześladowań, więzień, represji. Żyje pamięć o tych, których, już przecież po wojnie – zgładzono, zamordowano. Dokumentalna audycja: „PRZYŚNIŁA IM SIĘ POLSKA” – przedstawi fragmenty tych losów. Opowiadają o nich sami powstańcy, dziś starsi o kilkadziesiąt lat - czytamy w informacji prasowej Polskiego Radia.
Dołącz do dyskusji: Polskie Radio dla powstańców