SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy źle oceniają ustawę śmieciową, ale wierzą w jej pozytywne skutki

Blisko połowa Polaków negatywnie ocenia tzw. "ustawę śmieciową", ale jednocześnie ponad połowa z nas wierzy, że w przyszłości wpłynie ona na poprawę stanu czystości najbliższej okolicy - wynika z badania SW Research.

Miesiąc po wejściu w życie tzw. "ustawy śmieciowej" niemal Polaków ocenia ją negatywnie, co oznacza 6% wzrost niezadowolenia w stosunku do badania przeprowadzonego w czerwcu 2013 r. (przeczytaj o nim więcej).

Polacy są sceptycznie nastawieni do zmian, jakie zaszły w ich najbliższej okolicy po wejściu w życie nowych przepisów - tylko 5% respondentów ocenia je zdecydowanie pozytywnie, 26% - raczej pozytywnie, a w sumie 47% - negatywnie.

Jednocześnie 54% ankietowanych uważa, że w dłuższej perspektywie zmiany w systemie odbioru odpadów pozytywnie wpłyną na czystość w ich najbliższej okolicy.

46% Polaków zapytanych o sposób, w jaki została wybrana firma odpowiedzialna za wywóz śmieci z ich okolicy, nie potrafi udzielić odpowiedzi. 65% mieszkańców uważa, że informacje o procedurach przetargowych nie były dostępne w wystarczającym stopniu.

Badanie stanowi podstawę raportu pt. "Rewolucja śmieciowa" przygotowanego przez On Board PR Ecco Network. Zostało przeprowadzone przez agencję SW Research w dwóch etapach: w dniach 19-23.06.2013 (przed wejściem w życie tzw. "ustawy śmieciowej") oraz w dniach 30.07-04.08.2013 (po jej wejściu w życie). Zastosowano metodę internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI). Próba badawcza miała charakter losowy. Operatem losowania był panel internetowy SWpanel.pl. Do udziału w badaniu zaproszono osoby w wieku od 18 do 65 lat. Zebrano łącznie 815 (I etap) oraz 798 (II etap) w pełni wypełnionych kwestionariuszy, a dopuszczalny błąd statystyczny nie przekraczał 3,6 pkt. proc. dla całej próby.

Dołącz do dyskusji: Polacy źle oceniają ustawę śmieciową, ale wierzą w jej pozytywne skutki

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
MW
I słusznie, nie da się przeprowadzić gigantycznej zmiany bez poślizgów. Pewnie nawet Szwajcaria i Singapur miałyby turbulencje. Ale wymuszenie na narodzie śmiecącym mimimum dyscypliny, bezcenne. Czekam teraz na zakaz sprzedaży napojów w plastikowych butelkach, plagi tego świata, razem z foliowymi torebkami.
0 0
odpowiedź
User
Jaga
Segregacji trzeba uczyć od dziecka - dawniej tak było i niech to powróci - uczniowie niech zbierają makulaturę i nakrętki plastikowe, przeznaczając pieniądze na potrzeby szkoły. Sama zanoszę do mojej przychodni zdrowia plastikowe nakrętki, ludzie przynoszą, bo z tego będzie wózek dla miejscowego inwalidy.
Kontenery powinny też stać przy centrach handlowych- ładuję torbę, kiedy jadę po zakupy i tam wrzucam do odpowiednich kontenerów szkło, papiery, plastik. W moim bloku chcę zorganizować zbiórkę na potrzeby budynku, tak miałam w domu w Berlinie. Ale najważniejszy jest nawyk - uczyć od dziecka! Nikt na to nie wpadł?
0 0
odpowiedź