SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nagła rezygnacja dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Pracowała tylko cztery miesiące

Dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Karolina Rozwód zrezygnowała ze stanowiska - podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. PISF-em kierowała niecałe cztery miesiące. Resort kultury podkreśla, że "ciągłość działania Instytutu jest zachowana, a wybór nowego dyrektora nastąpi w drodze konkursu".

Karolina Rozwód, fot. Danuta Matloch/MKiDN Karolina Rozwód, fot. Danuta Matloch/MKiDN

Karolina Rozwód jest menedżerką kultury, w przeszłości zaangażowaną m.in. w powstanie Lubelskiego Funduszu Filmowego oraz projekt "Lublin - Lwów. Miasta Filmowe". W latach 2005-2007 pracowała w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, gdzie zajmowała się m.in. promocją polskiego kina za granicą i koprodukcjami międzynarodowymi, a także brała udział w pracach związanych z uruchomieniem Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego.

W latach 2011-2023 była dyrektorką Teatru Starego w Lublinie, gdzie prowadziła działalność filmową nawiązującą do tradycji działającego w tym miejscu jednego z najstarszych w Polsce kin studyjnych - Kina Staromiejskiego. Od 2019 r. organizowała Festiwal Danuty Szaflarskiej "Śleboda/Danutka".

Na początku lipca br. Karolina Rozwód - po zwycięskim konkursie - została powołana przez ministrę kultury Hannę Wróblewską na stanowisko dyrektorki PISF.

Dyrektor z czasów PiS odwołany przez Sienkiewicza

Wcześniej, w kwietniu ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał z funkcji dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego. Wyjaśniając powody odwołania Śmigulskiego, Sienkiewicz wspomniał o "nierzetelnym rozliczaniu środków". 

22 maja do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście zostało złożone zawiadomienie w sprawie o podejrzenie popełnienia przestępstwa przez byłego dyrektora PISF. Dotyczyło podejrzenia niezgodnego z prawem wydatkowania środków publicznych na prywatne cele, m.in. poprzez "opłacanie prywatnych spraw sądowych, zakup alkoholu, nieudokumentowanych usług gastronomicznych, nienależycie udokumentowanych wyjazdów zagranicznych, zakupu upominków, perfum, kosmetyków oraz odzieży, a także wizyt w klubach nocnych".

28 maja 2024 r. zostało złożone kolejne zawiadomienie, do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Śmigulskiego. Zawiadomienie dotyczy m.in. próby wyłudzenia pieniędzy z tytułu fikcyjnej delegacji, a także nienależytego i niezgodnego z regulaminem przyznawania nagród i premii.

W czerwcu PISF poinformował o złożeniu zawiadomienia do Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczącego nieprawidłowości przy przyznawaniu dotacji oraz zawiadomienia do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o niewykonaniu zaleceń Najwyższej Izby Kontroli w zakresie zwrotu środków publicznych do MKiDN i wyrządzonej w ten sposób Instytutowi szkody w postaci obowiązku zapłaty odsetek w wysokości ponad 1,5 miliona złotych. 
 

Dołącz do dyskusji: Nagła rezygnacja dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Pracowała tylko cztery miesiące

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Patriota
Mlaskacz ma otrzymać order Orła Białego. Budyń już powiadomiony
4 5
odpowiedź
User
se
Karolina Rozwód - to ten stachanowiec, który zorganizował 3 tysiące wydarzeń kulturalnych w ciągu 10 lat?
3 0
odpowiedź
User
Jerzy Malczyk
Nachapala sie, wydoic ile wlezie, autem służbowym na wakacje i do następnej firemki. Dojne rządy Tooska
3 14
odpowiedź