Nowe stacje Canal+ Polska także w telewizji. KRRiT się zgadza
Internetowe stacje Canal+ Polska z Ligą Mistrzów wkrótce będą mogły poszerzyć zasięg. Jak informuje Wirtualnemedia.pl członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prof. Tadeusz Kowalski, regulator przyznał w środę koncesje kanałom: Canal+ Extra 5, Canal+ Extra 6 i Canal+ Extra 7.
- Te koncesje dla Extra 5-7 uprawniają do: nadawania przez nas w Internecie oraz rozprowadzania przez podmioty trzecie w sieciach kablowych lub drogą satelitarną (te koncesje nie uprawniają nas do nadawania satelitarnego) - informuje Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+ Polska.
Od początku obecnego sezonu mecze Ligi Mistrzów można oglądać na antenach stacji Canal+ Extra 1, Canal+ Extra 2, Canal+ Extra 3, Canal+ Extra 4 i Canal+ 360, który niedawno zastąpił kanał Canal+ Family. Są one dostępne w ofercie platformy cyfrowej Canal+, serwisu streamingowego Canal+ online, a także sieci kablowych, które porozumiały się z właścicielem stacji (Vectra, Toya, Inea).
Dzięki sublicencji jeden mecz każdej kolejki pokazuje za darmo TVP Sport. Wciąż nie doszło do porozumienia Canal+ odnośnie dystrybucji stacji Canal+ Extra w Play/UPC Polska, Orange Polska czy Polsat Box. Z tym ostatnim dostawcą płatnej telewizji, rozmowy nie są dalej prowadzone.
Abonenci sieci kablowych nie mieli dostępu do Canal+ Extra 5-7
Na przełomie września i października rozpoczęły nadawanie kanały Canal+ Extra 5, Canal+ Extra 6 i Canal+ Extra 7. Są nadawane w dni, kiedy rozgrywanych jest wiele spotkań. Stacje można oglądać w serwisie streamingowym Canal+ online, a także na dekoderach 4K UltraBox+ i 4K DualBox+, jeśli te urządzenia są podłączone do internetu (pozycje 197.-199.)
Dostępu do stacji nie mają abonenci sieci kablowych, takich jak Vectra, Toya i Inea. - Operatorzy kablowi w trakcie rozmów dotyczących dystrybucji kanałów z Ligą Mistrzów UEFA wyrazili zainteresowanie udostepnieniem kanałów Canal+ Extra 5-7 w formie reemisji w sieciach kablowych, dlatego złożyliśmy do KRRiT odpowiednie wnioski i czekamy na ich rozpatrzenie – informował na początku października Wirtualnemedia.pl Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+ Polska.
Nie precyzował wówczas czy chodzi o koncesję satelitarną czy pozwalającą na emisję w sieciach telekomunikacyjnych. Aby nadawać kanał telewizyjny w internecie, wystarczy wpis do rejestru. Do emisji w sieciach kablowych jest potrzebna koncesja naziemna, satelitarna lub na rozpowszechnianie sygnału w sieciach telekomunikacyjnych. Ostatnia opcja jest najtańsza. W tym roku nadawcy płacili za nią 2762 zł. Koncesja satelitarna to już droższy wydatek (13796 zł).
Najwięcej kosztuje koncesja naziemna (prawie 18 mln zł). Posiadacz koncesji naziemnej powinien jedynie złożyć wniosek o jej uzupełnienie o zapis na satelicie czy w sieciach kablowych. Ostatnio stało się tak w przypadku ViDoc TV, który wynajął miejsce na transponderze Canal+ na Hot Birdzie 13E i prowadzi niekodowaną emisję w jakości HD. KRRiT zgodziła się na uzupełnienie koncesji.
Dodatkowe kanały sportowe i stacje okolicznościowe Canal+ Polska są związane z poszerzonym portfolio praw sportowych. Nadawca pozyskał prawa nie tylko do Ligi Mistrzów, ale także gal KSW. Każdego roku dziesięć z nich ma być oferowanych w ramach pakietu Canal+ Super Sport, który obejmuje m.in. Ligę Mistrzów i PKO BP Ekstraklasę.
Dołącz do dyskusji: Nowe stacje Canal+ Polska także w telewizji. KRRiT się zgadza