SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kompania Piwowarska wdrożyła System Cent. Backupu

Lider polskiego rynku piwa wdraża rozwiązanie usprawniające składowanie i przetwarzanie dużych ilości danych

 VERITAS Software poinformował, że firma Advatech Sp. z o.o., jeden z integratorów systemów informatycznych na polskim rynku, zakończył wdrożenie Systemu Centralnego Backupu w Kompanii Piwowarskiej (KP). W celu zapewnienia bezpieczeństwa danych na wysokim poziomie, Departament Informatyki KP wraz z firmą Advatech Sp. z o.o. przemodelował architekturę istniejących systemów składowania i przetwarzania danych, uzupełniając środowisko o oprogramowanie VERITAS NetBackup 4.5. DataCenter oraz biblioteki taśmowe szeregu L020-L040-L080 i macierz dyskową firmy StorageTek.

Pierwszym krokiem w realizacji projektu było dokładne rozpoznanie rynku producentów dostępnego oprogramowania do zarządzania systemami archiwizacji, backupu i odtwarzania danych oraz producentów bibliotek taśmowych i macierzy dyskowych. Po wstępnej weryfikacji oferty rynkowej, Kompania Piwowarska stworzyła krótką listę dostawców oprogramowania i sprzętu. Równoległym działaniem było przygotowanie założeń technicznych do projektu, pełna inwentaryzacja istniejących systemów informatycznych, określenie potrzeb w zakresie przetwarzania i backupu danych. Bazując na zgromadzonych informacjach, została określona polityka backupu danych, z której wynikała precyzyjna lista funkcjonalności zarówno oprogramowania, jak i sprzętu mogącego mieć zastosowanie w projektowanym rozwiązaniu.

O wyborze rozwiązania zaproponowanego przez firmę Advatech zadecydowały przede wszystkim możliwość elastycznego rozwoju Systemu Centralnego Backupu wraz ze wzrostem ilości danych w systemach informatycznych w przyszłości, a także pewność przetwarzania danych i niezawodność wykonywania kopii bezpieczeństwa oraz odzyskiwania systemów po awarii.

"Budowa Systemu Centralnego Backupu i przemodelowanie architektury systemów informatycznych w zakresie przetwarzania danych było jednym z naszych największych projektów informatycznych w ostatnich latach" - powiedział Maciej Król, Dyrektor Departamentu Informatyki Kompanii Piwowarskiej. "Konsekwentna realizacja założeń projektowych pozwoliła nam w znacznym stopniu zautomatyzować wiele procesów i ograniczyć konieczność angażowania czasu administratorów na zapewnienie bezpieczeństwa przetwarzanych danych. Skuteczne wdrożenie najlepszego, z naszego punktu widzenia, rozwiązania było możliwe także dlatego, że zdecydowaliśmy się podjąć współpracę z elastycznym partnerem, który przedstawiał najkorzystniejsze rozwiązania technologiczne dostosowane do naszych potrzeb."

Zdaniem Grzegorza Burnata z firmy Advatech Sp. z o.o.: "Rozpoczynając projekt budowy Systemu Centralnego Backupu, Kompania Piwowarska dała zaproszonym firmom bardzo dużą swobodę w zakresie oprogramowania i sprzętu. Dzięki takiemu podejściu, w trakcie tworzenia propozycji rozwiązania technicznego najlepiej pasującego do już posiadanej przez Klienta infrastruktury i uwzględniającego wizję rozwoju systemów informatycznych Kompanii, możliwe było zaprezentowanie dojrzałego i stabilnego systemu. Wybraliśmy produkty dwóch niezależnych firm  - VERITAS Software i StorageTek, gdyż to gwarantowało m.in. ich dobre współdziałanie między sobą, a także bezproblemową implementację systemu w infrastrukturze Klienta. Zaawansowane technologicznie funkcje oprogramowania NetBackup oraz sprzętu StorageTek ułatwiły nam uzasadnienie przedstawionej koncepcji."
 
"Duże znaczenie miało dla nas to, że Advatech nie starał się wykazywać, że nasze potrzeby powinny być adekwatne do funkcjonalności jakiegoś jednego konkretnego produktu. Doceniamy także fakt, że nasza współpraca nie zakończyła się w momencie zakończenia wdrożenia i możemy liczyć na aktywne wsparcie dostawców rozwiązań w rozbudowywaniu i dostosowywaniu systemu do naszych zmieniających się potrzeb" - stwierdził Maciej Król. 

Wdrożenie Systemu Centralnego Backupu zostało podzielone na trzy główne etapy:
- Etap analityczno-projektowy, w czasie którego powstała szczegółowa polityka backupu i odzyskiwani danych;
- Etap wdrożenia, kiedy to zostało zainstalowane oprogramowanie (najnowsza wersja VERITAS NetBackup) i sprzęt (biblioteki StorageTek L020-04-08 i macierz klasy enterprise z szeregu D17x) oraz zostali przeszkoleni administratorzy systemu;
- Etap testów powdrożeniowych, mających na celu wprowadzenie drobnych korekt do zaprojektowanej polityki przetwarzania i archiwizowania danych.

Po zakończeniu wdrożenia dostawcy oraz partner wdrożeniowy zapewnili Klientowi intensywną asystę techniczną w pierwszym okresie użytkowania systemu (3 miesiące), polegającą na stałym kontakcie administratorów Kompanii Piwowarskiej z działem wsparcia technicznego dostawców, zdalnym monitorowaniu pracy systemów jak również na okresowych wizytach kadry technicznej w KP.

Efektem wdrożenia było stworzenie środowiska przetwarzania i backupu danych, współpracującego z dotychczas użytkowaną, heterogeniczną infrastrukturą informatyczną Kompanii Piwowarskiej.

Prace nad wdrożeniem Systemu Centralnego Backupu zostało w pełni zrealizowane według założeń, zakończyło się zgodnie z przyjętym harmonogramem, a jego koszty nie przekroczyły budżetu przewidzianego na ten projekt.

Dołącz do dyskusji: Kompania Piwowarska wdrożyła System Cent. Backupu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl