SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jakie są diety w podróży zagranicznej

Wydatki na posiłki podczas zagranicznej podróży służbowej można zaliczyć do kosztów podatkowych i tym samym o ich wartość obniżyć zobowiązanie wobec fiskusa. Niestety jedynie do pewnej wysokości.

Zgodnie z ustawą o PIT kosztu uzyskania przychodu nie stanowi jednak wartość diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność i osób z nimi współpracujących – w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Dieta w czasie podróży zagranicznej jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki. Przysługuje ona za każdą pełną dobę pobytu. Spędzonym za granicą dniom niepełnym przysługuje natomiast odpowiednia część diety:
- poniżej 8 godzin pobytu – przysługuje 1/3 diety,
- od 8 do 12 godzin pobytu – przysługuje 1/2 diety,
- ponad 12 godzin pobytu – przysługuje dieta w pełnej wysokości.

 

Przykład

Przedsiębiorca przebywał we Francji w celach służbowych od 30 sierpnia od godziny 8:30 do 1 września br. do godz. 17:30. Daje to w sumie 3 doby i 9 godzin, czyli w przeliczeniu na diety 3 i 1/2 diety. Limit dziennej diety dla Francji wynosi 50 EUR. Limitem rozliczenia w kosztach firmy wydatków poniesionych podczas zagranicznego pobytu będzie zatem kwota 3,5*50 EUR = 175 EUR.

 

Poniesione poza granicami Polski wydatki przedsiębiorca powinien przeliczyć na złotówki. Do tego potrzebny będzie średni kurs NPB ogłoszony w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień, w którym koszt został poniesiony. Na rozliczenie wydatków związanych z wyjazdem służbowym przedsiębiorca ma 14 dni od dnia zakończenia wyjazdu.

Dokładna tabela zawierająca maksymalne wysokości diet dla poszczególnych krajów znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

Kraj

Waluta

Limit diety

Belgia

EUR

48

Niemcy

EUR

49

Wielka Brytania

GBP

35

Stany Zjednoczone Ameryki

USD

59

Chiny

EUR

55

Hiszpania

EUR

50

Francja

EUR

50

Włochy

EUR

48

Rosja

EUR

48

Wietnam

USD

53

Japonia

JPY

7 532

Przedział czasowy

Istotne jest, kiedy dokładnie rozpoczyna się dla celów podatkowych zagraniczna podróż służbowa. Początek i koniec zagranicznej podróży służbowej ma miejsce na granicy. A zatem, chodzi tu o wszystkie wydatki poniesione od momentu przekroczenia granicy kraju, do którego udaje się w celach służbowych przedsiębiorca, aż do momentu opuszczenia go, również na granicy w drodze powrotnej. Czas wyjazdu służbowego będzie różny dla różnych środków komunikacji.

Środek komunikacji

Okres trwania podróży służbowej

 

samochód, autokar (środki komunikacji lądowej)

od chwili przekroczenia granicy państwowej w drodze za granicę do chwili jej przekroczenia w drodze powrotnej do kraju

 

 

samolot (komunikacja lotnicza)

od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju

 

statek (komunikacja morska)

od chwili wyjścia statku (promu) z ostatniego portu polskiego do chwili wejścia statku (promu) w drodze powrotnej do pierwszego portu polskiego


Katarzyna Miazek, Tax Care

autor:
2013-09-04

Dołącz do dyskusji:

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl