Henkel wycofuje się z działalności w Rosji
Niemiecki koncern chemiczny Henkel poinformował we wtorek, że wycofuje się z działalności w Rosji. Decyzja ma związek ze sprzeciwem firmy wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Decyzja została podjęta przez władze koncernu Henkel w związku z napaścią Rosji na Ukrainę. Obecnie firma przygotowuje się do wyjścia z rosyjskiego rynku.
- Henkel będzie ściśle współpracował ze swoimi zespołami w Rosji nad szczegółami, aby zapewnić prawidłowy przebieg procesu - napisano. Dodano, że w tym czasie 2 500 pracowników Henkla w Rosji będzie kontynuowało pracę i otrzymywało wynagrodzenie.
- W chwili obecnej nie jesteśmy w stanie oszacować spodziewanych skutków finansowych dla Henkla wynikających z planowanego wyjścia - przekazała spółka.
In the meantime, our employees in Russia will continue to be employed & paid. We will also continue to provide extensive support to our employees & the people in Ukraine & neighboring countries by offering financial, food & material donations. (2/3)
— Henkel (@Henkel) April 19, 2022
- Henkel potępia rosyjską wojnę przeciwko Ukrainie i przemoc wobec niewinnych cywilów. Naszym priorytetem pozostaje zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby wesprzeć naszych kolegów na Ukrainie - powiedział Carsten Knobel, prezes zarządu Henkla.
Henkel AG and Co. KGaA to niemiecki koncern chemiczny z siedzibą w Düsseldorfie założony w 1873 r. Firma specjalizuje przede wszystkim w produkcji środków higienicznych do użytku domowego i przemysłowego.
Koncern jest producentem m.in. środków piorących Persil i Perwoll, szamponów Schauma, mydła Fa, płynu do naczyń Pur, środków do pielęgnacji włosów Syoss oraz Gliss Kur, preparatów do zmywarek Somat. Firma ma w Rosji 11 fabryk, a rosyjski rynek odpowiada za ok. 5 proc. jej całych przychodów (ok. 1 mld euro).
Henkel pozostawał w Rosji dla dobra pracowników
Jeszcze na początku kwietnia Henkel informował, że prowadzi dalej działalność w Rosji. - Wstrzymanie naszego biznesu w Rosji może mieć daleko idące konsekwencje. Również dla naszych pracowników na miejscu - tłumaczył Carsten Knobel podczas wirtualnego walnego zgromadzenia. Podkreślał, że firma ponosi odpowiedzialność za 2,5 tys. osób, które zatrudnia w Rosji.
W zeszłym tygodniu w proteście przeciw tej decyzji koncernu z jego zarządu odszedł Nikolas Krauss.
Dołącz do dyskusji: Henkel wycofuje się z działalności w Rosji
Ale cyrk! Ktoś jeszcze w to wierzy? Jak każdy duży koncern, pracowników ma w dupie. Liczy się tylko kasa. Jak spadły obroty w Europie, to się wycofują.
Niesamowite, jak długo to trwało