SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tak będą działać telewizory i dekodery. Resort szykuje rozporządzenie

Ministerstwo Cyfryzacji kończy prace nad rozporządzeniem dotyczącym odbiorników telewizyjnych. Resort informuje Wirtualnemedia.pl, że w obecnym brzmieniu dokumentu obowiązek obsługi HbbTV dotyczy telewizorów, ale dekoderów do naziemnej telewizji cyfrowej już nie.

Usługi HbbTV towarzyszą m.in. kanałom Polsatu Usługi HbbTV towarzyszą m.in. kanałom Polsatu

Latem Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło konsultacje odnośnie projektu rozporządzenia dotyczącego wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych. Z obecnie obowiązującej  wersji rozporządzenia wynika, że urządzenia, które można podłączyć do internetu, muszą obsługiwać telewizję hybrydową, czyli HbbTV. Takich dekoderów jest na polskim rynku niewiele. Po wejściu w życie tych przepisów Canal+ musiał zawiesić sprzedaż dekodera Canal+ Box 4K. Wznowiono ją dopiero po usunięciu ze sprzętu tunera do naziemnej telewizji cyfrowej. W projekcie rozporządzenia zaproponowano rezygnację z wymogu HbbTV. 

W HbbTV polscy odbiorcy naziemni mają do dyspozycji aplikacje: TVP VOD, TVP GO, CDA Premium, Sklep.Kapitan.pl, Legia TV, serwisy z programem telewizyjnym i stacjami radiowymi Emitela, EWTN GO, kanały wirtualne TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, Perszyj, promo Grupy Polsat Plus w HbbTV, reklamy adresowalne (DAI) i aplikacje reklamowe. Emitel uruchomił też kanały testowe w naziemnej telewizji cyfrowej, gdzie mogą trafić kolejne usługi HbbTV.  Nadawcy mają szacować, że w Polsce jest 2 mln odbiorników pobierających treści telewizji hybrydowej.

Resort cyfryzacji: dekodery są urządzeniami budżetowymi

Na jakim etapie są prace nad rozporządzeniem? - Prace nad rozporządzeniem w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników sygnału telewizyjnego są na końcowym etapie – dokument jest obecnie analizowany przez komisję prawniczą po zakończeniu uzgodnień, konsultacji i opiniowania. Zgodnie z aktualnym brzmieniem projektu rozporządzenia, obowiązek obsługi telewizji hybrydowej w standardzie HbbTV dotyczyć będzie wyłącznie odbiorników z własnym wyświetlaczem, czyli telewizorów. Wymóg ten nie będzie obejmował dekoderów typu set-top-box obsługujących DVB-T/T2, które są urządzeniami budżetowymi - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Mateusz Pawłowicz z Biura Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.

Dalej resort tłumaczy dlaczego zdecydował się na przywrócenie wymagania obsługi HbbTV w przypadku telewizorów. - Decyzja o przywróceniu obowiązku obsługi wskazanego w projekcie standardu telewizji hybrydowej wynika ze szczegółowej analizy oraz z uwzględnienia stanowisk zgłoszonych podczas konsultacji i opiniowania projektu przez izby telekomunikacyjne i Krajową Radę Radiofonii i Telewizji – dodaje Pawłowicz.

Zwolennicy HbbTV argumentują, że jest ona łatwiejsza dla mniej zawansowanych technicznie użytkowników niż na przykład aplikacje na telewizorach Smar TV. Systemy operacyjne typu Android TV/Google TV, Tizen, WebOS pozwalają jednak na zainstalowanie znacznie większej liczby aplikacji. Usługi telewizji hybrydowej można łatwo zintegrować z listą kanałów naziemnej telewizji cyfrowej. To powoduje, że mogą po nie sięgnąć na przykład starsi odbiorcy. O ile ich telewizor jest podłączony do internetu.

W konsultacjach przeważyły głosy w obronie HbbTV

W konsultacjach za wymogiem HbbTV opowiedziały się m.in. Emitel i izby gospodarcze. - Z perspektywy użytkownika telewizja hybrydowa cechuje się niezwykłą prostotą, nie wymaga posiadania lub znajomości obsługi komputera czy smartfonu, instalowania dodatkowych aplikacji, by korzystać z dodatkowych treści dostarczanych przez internet, dlatego wielu widzów aktywnie korzysta z tej formy przekazu. Z racji na relatywnie małą świadomość techniczną, dużą wrażliwość cenową polskiego rynku, pozbawienie odbiorców tej technologii w nowych odbiornikach spowoduje wykluczenie, ograniczenie bądź niewłaściwe działanie usług u tej części odbiorców, którzy nabyli odbiornik bez HbbTV lub bez jednoznacznie określonej wersji obsługiwanego standardu. Nadawcy w całej Europie wykorzystują HbbTV do dostarczania swoich treści. Standard ciągle się rozwija, a nad jego rozwojem oraz zgodnością odbiorników i aplikacji czuwa międzynarodowa organizacja HbbTV Association z siedzibą w EBU (Europejska Unia Nadawców) w Genewie - zauważył operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.

Podobne stanowisko przygotowała Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, zrzeszająca m.in. największych nadawców. - Zwracamy uwagę, iż brak standaryzacji, w zakresie wymogów HbbTV, spowoduje, że część odbiorników cyfrowych będzie wyposażona w technologię HbbTV a część nie. Co więcej odbiorniki wyposażone w technologię HbbTV mogą posiadać różne warianty i standardy tej technologii, które nie będą ze sobą kompatybilne. Niewątpliwie taka sytuacja doprowadzi do znacznej fragmentacji w obszarze dostępności oraz wersji HbbTV. W takiej sytuacji budowanie rozwiązań, które osiągałyby skalę uzasadniającą poczynione inwestycje, jest znacznie utrudnione, jeśli nie niemożliwe. Rezygnacja z regulacji standaryzujących ten obszar, to powrót do stanu sprzed 2019 roku, czyli lat bardzo ograniczonego rozwoju rozwiązań wokół tej technologii. Jest to kierunek odwrotny do obecnych trendów europejskich i  światowych, gdzie HbbTV stanowi jeden z fundamentów do implementacji kolejnych usług, tj. DVB-I (telewizja dystrybuowana drogą oraz DVB-I wzajemnie się przenikają), czy HbbTV TA (personalizacja reklam w telewizji liniowej). Brak w treści nowego rozporządzenia  regulacji i standaryzacji wymogów w zakresie HbbTV niewątpliwe ograniczy rozwój tej technologii, ze szkodą zarówno dla odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej jak i innych uczestników rynku, którzy w ostatnim okresie, poprzez swoje inwestycje przyczynili się do znacznego rozwoju technologii HbbTV - wyjaśniała KIGEiT.

Telewizji hybrydowej bronił też Związek Pracodawców Prywatnych Mediów (Konfederacja Lewiatan). - HbbTV na telewizorze jest jak system operacyjny MS Windows na komputerze PC. Niezależnie od tego, czy ten pochodzi z renomowanej fabryki Lenovo, Dell’a, czy od nieznanego producenta z Shenzhen znajdująca się na nim instalacja „okienek” daje konsumentowi gwarancję, że uruchomi na nim co najmniej edytor Word, arkusz kalkulacyjny Excel i w zależności od architektury sprzętowej mniej lub bardziej wymagającą grę przeznaczoną na PC. Projekt nowego rozporządzenia, poprzez usuniecie zapisów o standardzie HbbTV podważa  podstawową zasadę pewności prawa. Jak wspomniano powyżej, wszyscy wiodący nadawcy  telewizyjni w Polsce nie spodziewając się takiego kroku wstecz, w oparciu o obowiązujące rozporządzenie, poczynili znaczne nakłady, by w oparciu o tę technologię zaoferować widzom dostęp do dodatkowych funkcjonalności czyniących programy telewizji naziemnej bardziej interaktywnymi, dostarczyć treści VOD, rozpocząć proces zastępowania nowocześniejszymi rozwiązaniami  archaicznych usług teletekstowych, które w projektowanym rozporządzeniu wciąż są obecne. W rezultacie proponowanych zmian najwięcej stracą widzowie - oceniła organizacja.

Przeciwnego zdania był Canal+ Polska. - Pozytywnie oceniamy usunięcie w projekcie Rozporządzenia wymagań dotyczących obsługi telewizji hybrydowej HbbTV. Traktujemy to jako uznanie racji naszych argumentów, które wielokrotnie podnosiliśmy w trakcie prac nad aktualnie obowiązującym rozporządzeniem. Gwoli przypomnienia wskazywaliśmy, że  obligatoryjne rozwiązanie w zakresie HbbTV powoduje, że każdy odbiornik posiadający tuner DVB-T/DVB-T2  i możliwość podłączenia się do internetu, będzie musiał być wyposażony w HbbTV. Oznacza to, bardzo dużą ingerencję w swobodę oferowania treści audiowizualnych oraz innych danych i usług dodatkowych, również dla urządzeń dedykowanych do usług innych niż NTC. Przykładowo, przedsiębiorca planując wejść na rynek z urządzeniem służącym przede wszystkim do odbioru usług IPTV i usług interaktywnych, postanawia uatrakcyjnić swój produkt poprzez dodanie możliwości odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. W takiej sytuacji, ponieważ urządzenie jak najbardziej posiada możliwość podłączenia do Internetu i ma zaimplementowane funkcje interaktywne, musi mieć zainstalowane HbbTV. Czyli  producent musi przeprojektować hardware urządzenia – zasoby pamięci i procesora – tak, aby możliwe było korzystanie z HbbTV. Ponadto, musi zmienić model biznesowy usługi, bo usługa HbbTV może spowodować spadek zainteresowania usługami, dla których urządzenie zostało zaprojektowane (np. posiada własne rozwiązanie do odbioru usług/treści dodatkowych). Uważamy, że HbbTV może mieć określone w Rozporządzeniu wymagania, ale jego stosowanie powinno cechować się dobrowolnością a nie stanowić obowiązek dla przedsiębiorców - zauważał dostawca płatnej telewizji.
 

Dołącz do dyskusji: Tak będą działać telewizory i dekodery. Resort szykuje rozporządzenie

29 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomasz
Każdy lepszy TV ma wbudowany tuner DCB-S. Wystarczy włożyć w niego kartę operatora CI+ i po sprawie...v Zewnętrzne tunery to nieporozumienie :D:D
17 4
odpowiedź
User
Otochodzi
Tu chyba chodzi o rynek reklam a nie o troskę o starszych ludzi. Hbbtv to duże możliwości reklamowe.
30 0
odpowiedź
User
Franek
Co z tego że mam w tv hbb jak to nie działa i tv jest nowy
4 6
odpowiedź