SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Dziennikarka Al Jazeery zastrzelona na Zachodnim Brzegu

Wieloletnia dziennikarka Al Jazeery Szirin Abu Akleh zginęła w środę od strzału w głowę w czasie izraelskiego nalotu na obóz dla uchodźców w mieście Dżenin położony na Zachodnim Brzegu, o czym poinformowała arabska stacja telewizyjna. Według Al Jazeery Akleh zginęła z rąk Izraelczyków. Strona izraelska nie potwierdziła zarzutów.

Inny dziennikarz, Ali Samudi, został ranny, ale jego życiu nie zagraża bezpieczeństwo - podało palestyńskie ministerstwo zdrowia.

Samudi przekazał, że wraz z grupą reporterów, w tym z Abu Akleh, znajdował się nieopodal obozu w Dżeninie, gdy doszło do tragedii. Wszyscy mieli na sobie hełmy i kamizelki z oznaczeniami dziennikarskimi. W grupę miała zostać "bezpośrednio wycelowana broń sił okupacyjnych".

Dziennikarka od 25 lat pracowała dla katarskiej stacji

Abu Akleh pracowała dla Al Jazeery od 1997 roku. Wedle stacji "została zabita z zimną krwią", co stanowi "okrutną zbrodnię łamiącą prawo międzynarodowe".

Jak przekazuje "Jerusalem Post", rzecznik IDF Ran Kohaw nie wierzy, że to Izraelczycy zabili dziennikarkę, więc zaoferowano przeprowadzenie wspólnego śledztwa z Palestyńczykami. Jeśli śmierci dziennikarki winni są izraelscy żołnierze, to wezmą na siebie odpowiedzialność - poinformował Kohaw.

Tom Nides, ambasador USA w Izraelu, potwierdził, że Shirin Abu Akleh była obywatelką amerykańską i wezwał do "dokładnego zbadania okoliczności jej śmierci", ponieważ palestyńscy i izraelscy urzędnicy przedstawili sprzeczne relacje na temat tego, co stało się z doświadczoną reporterką, poinformował w środę portal Axios.

MSZ: Sytuacja, w której podczas operacji militarnej giną cywile, nie powinna się wydarzyć

Polska potępia strzelanie do dziennikarzy stacji Al Dżazira, do którego doszło w środę rano pod Dżenin w Palestynie. Strzały, w wyniku których poniosła śmierć Szirin Abu Alekh uderzyły także w wartości cywilizowanego świata – wolność prasy i prawo do informacji - czytamy w oświadczeniu MSZ.

 "Polska potępia strzelanie do dziennikarzy stacji Al Jazeera, do którego doszło dzisiaj rano pod Jenin na palestyńskich terytoriach okupowanych. Strzały, w wyniku których poniosła śmierć Shireen Abu Aqla, a drugi reporter został ciężko ranny, uderzyły także w wartości cywilizowanego świata – wolność prasy i prawo do informacji" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez rzecznika MSZ Łukasza Jasinę.

W dokumencie podkreślono, że okoliczności tego wydarzenia należy "zbadać w bezstronny sposób", a winni powinni zostać postawieni przed sądem i ukarani. "Sytuacja, w której podczas operacji militarnej giną cywile, nie powinna się wydarzyć. Rodzinie i bliskim zabitej dziennikarki przesyłamy wyrazy współczucia, a rannemu dziennikarzowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia" - czytamy.

Izrael zajął terytoria na Zachodnim Brzegu Jordanu i przejął kontrolę nad Wschodnią Jerozolimą w 1967 r. Na obszarze tym powstał szereg nielegalnych osiedli zamieszkiwanych przez izraelskich osadników. Dotychczasowe próby uregulowania sytuacji na Zachodnim Brzegu nie przyniosły efektów.

Dołącz do dyskusji: Dziennikarka Al Jazeery zastrzelona na Zachodnim Brzegu

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
no właśnie
Izraelowi wolno zabijać kogo chce i kiedy chce. Upiecze im się znowu. Takie są właśnie rządy amerykanów północnych!
odpowiedź
User
Hg
Mówi się że Ukraina to Izrael Europy. Też wszystko im wolno bez konsekwencji, a winę za tak zgonia na ruskich a świat w to uwierzy bo tak chce jak w przypadku Izraela, ich też nikt z niczego nie rozlicza bo holokaust.
odpowiedź
User
Jan
Dziwny jest ten świat. USA napada na Irak świat bije brawo, ruskie napadł na Ukraine wszyscy się na nich mszcza. Izrael zabija reporterke, i wszystko ok. Ruskie ponoć otruly zdrajce Skripala USA i ich pieski UE nakładają sankcje. To jak życie życiu nie jest równe.
odpowiedź